Wykorzystujemy pliki cookies do zapamiętania ustawień i preferencji użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.
Jeśli się nie zgadzasz, możesz w swojej przeglądarce wyłączyć zgodę na ich przechowywanie.
English Polish

Sonda

Ze śladów GPS korzystam:

Pierścień Rowerowy dookoła Poznania

173 km

pobierz ślad GPS jak zainstalować


Pierścień Rowerowy to pierwszy element Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. Jednocześnie do dziś jest on najbardziej popularną wśród poznańskich cyklistów trasa rowerową. Jego oryginalna struktura – koła z siedmioma szprychami – daje możliwość zaplanowania kilkunastu niepowtarzalnych, niezbyt długich wycieczek, zaczynających się i kończących w stolicy Wielkopolski.

 

Początek szlaku: z uwagi na kształt szlaku, tworzący pętlę – nie ma początku ani końca
Oznakowanie: białe kwadraty z pomarańczową obwódką, piktogram roweru, pod nim pomarańczowy znak kierunkowy
Trudność: zróżnicowana, od gładkich asfaltów do piaszczystych i kamienistych ścieżek
Zarządca szlaku: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Departament Sportu i Turystyki
al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań
tel. +48 61 626 68 47/55
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
UWAGA: Informujemy, że w dniach 1-31 marca 2020 r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać będą się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki. Dodatkowo na terenie poligonu realizowane są całoroczne polowania indywidualne i zbiorowe w obszarze obwodów łowieckich nr 116, 181 i 186 kół łowieckich nr 79 "Orzeł", nr 81 "Drop" i nr 86 "Sokół".

Mając na względzie bezpieczeństwo, na terenie poligonu Biedrusko obowiązuje zakaz wstępu osobom nieupoważnionym przez Komendanta CSWL, w tym m.in. zakaz zbierania runa leśnego, łowienia ryb, uprawiania sportu i poruszania się pojazdami silnikowymi. Zakaz obowiązuje aż do odwołania, przez całą dobę i we wszystkie dni tygodnia. Granice obszaru zamkniętego zostały oznaczone tablicami informacyjnymi.

W związku z planowanym użyciem uzbrojenia będziemy mieli także do czynienia z utrudnieniami w żegludze na Warcie, na odcinku Wielkiej Pętli Wielkopolski pomiędzy Czerwonakiem a Obornikami.

Ponadto, od 22 grudnia 2018 r. korzystanie z drogi asfaltowej Złotniki-Biedrusko przez rowerzystów i pieszych jest niemożliwe - droga została zamknięta do odwołania.

Więcej informacji o utrudnieniach na szlakach przecinających poligon wojskowy Biedrusko znajdziesz tutaj.

 


Warto zobaczyć:

Mosina – najważniejszy węzeł szlaków rowerowych na południe od Poznania. Ciekaw a Galeria Miejska w budynku dawnej synagogi, kościół pw. św. Mikołaja z lat 1852-54, dwór z II poł. XIX w. W czasie Wiosny Ludów (1848 r.) Mosina przez kilka dni pełniła funkcję stolicy niepodległej Polski. Stacja PKP.

Wielkoposki Park Narodowy – utworzony w 1957 roku, chroni różnorodne formy polodowcowego ukształtowania terenu, różne typy jezior oraz wiele zbiorowisk florystycznych i faunistycznych o dużej wartości przyrodniczej, znajdujących się w trójkącie pomiędzy miejscowościami: Luboń – Mosina – Stęszew.

Stęszew – zachowany owalnicowy układ urbanistyczny centrum miasta z czworobocznym rynkiem. W podcieniowym domu szczytowym z 2 poł. XVIII w. – Muzeum Regionalne. Kościół pw. Świętej Trójcy z 2 poł. XV w., pierwotnie gotycki, po dwóch przebudowach barokowy. 

Źródełko „Żarnowiec” – parking leśny, punkt widokowy oraz miejsce biwakowe z widokiem na strumień o górskim charakterze.

Lusowo – w latach międzywojennych – prywatna własność gen. Józefa Dowbora Muśnickiego, naczelnego dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Na miejscowym cmentarzu – grób generała i jego małżonki. Nad jeziorem – neogotycki zespół pałacowo-parkowy. Na plaży – wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Rogierówko – Punkt Etnograficzny Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, znajdujący się w zabytkowym wiatraku.

Kiekrz – do niedawna wieś, obecnie dzielnica letniskowa Poznania. Późnobarokowy kościół św. Michała z II poł. XVIII w. Nad pobliskim Jez. Kierskim liczne przystanie żeglarskie, ośrodki wczasowe i kąpielisko.

Biedrusko – zespół pałacowo-parkowy z ciekawym drzewostanem z 2 poł. XIX  w.

Murowana Goślina – późnogotycki kościół pw. św. Jakuba z XV/XVI w. Nieopodal – klasycystyczny kościół poewangelicki pw. Świętego Ducha z XVIII/XIX w. Centrum administracyjne Puszczy Zielonki.

Park Krajobrazowy "Puszcza Zielonka" – utworzony w 1993 roku dla ochrony najbardziej cennych fragmentów największego kompleksu leśnego środkowej Wielkopolski o charakterze zbliżonym do pierwotnego. Rzeźba terenu urozmaicona, z kulminacją w postaci Dziewiczej Góry (143 m n.p.m.) – drugiego pod względem wysokości wzniesienia w okolicy Poznania.

Zielonka – placówka badawcza Uniwersytetu Przyrodniczego oraz bursa. Ciekawe arboretum, obok – urokliwe jezioro Zielonka z miejscem odpoczynku.

Dąbrówka Kościelna – miejscowość pielgrzymkowa od XVII w. Na wzgórzu – neobarokowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP z lat 30. XX w. w otoczeniu pomnikowych lip.

Wronczyn – zespół dworski z XIX/XX w.

Park Krajobrazowy "Promno" – powstał w 1993 r.. Obejmuje ponad 2 tys. ha krajobrazu polodowcowego, na który składają się porośnięte lasem mieszanym pagórki morenowe i kilka jezior. Na terenie parku znajdują się dwa ciekawe rezerwaty przyrody. Liczne rzadko występujące rośliny, charakterystyczne dla terenów podmokłych.

Kostrzyn –późnogotycki kościół pw. śś. Piotra i Pawła z XVI w. `

Tulce – późnoromański kościół pw. Narodzenia NMP z 1 poł. XIII w. 

Kórnik – zamek Działyńskich przebudowany w XIX w. w stylu romantycznego neogotyku angielskiego. Obecnie – Biblioteka Kórnicka i muzeum. Zamek otacza XIX-wieczny park-arboretum z najbogatszymi zbiorami w kraju. W XVIII-wiecznych oficynach zabytkowa powozownia. Na rynku – ratusz z pocz. XX w, nieopodal – gotycki kościół Wszystkich Świętych z 1 poł XV w. 

Bnin – na rynku – barokowy ratusz z poł. XVIII w. Poewangelicki kościół pw. św. Wojciecha z 1 poł. XIX w. Budynek dawnego szpitala z pocz. XIX w. 

Rogaliński Park Krajobrazowy – utworzony w 1997 r. w celu ochrony naturalnego środowiska doliny Warty. Liczne starorzecza, łęgi z roślinnością terenów podmokłych. Jedno z największych w Europie skupisk dębów szypułkowych – jeden z najczęściej fotografowanych obiektów przyrodniczych w Wielkopolsce.

Rogalin – obszerne, późnobarokowo założenie pałacowo-parkowe rodu Raczyńskich, dziś – oddział poznańskiego Muzeum Narodowego. Na terenie rezydencji – Galeria Rogalińska ze zbiorami obrazów malarstwa europejskiego i polskiego z XIX/XX w. 

Skórzewo – kościół pw. św. Marcina z 1928 r. z ciekawą wieżą oraz kolekcją XVII–wiecznych portretów trumiennych we wnętrzu. 

Dąbrówka – zespół pałacowo-parkowy z XIX/XX w.; ruiny neogotyckiej kaplicy grobowej rodu von Tempelhoff. 

Rezerwat „Meteoryt Morasko” – obejmuje najwyższe wzniesienie Poznania – Górę Moraską (154 m n.p.m.) oraz otaczający je las liściasty z 7 kraterami powstałymi po upadku meteorytu, w których znajdują się urokliwe jeziorka.

Uzarzewo – szachulcowy kościół pw. św. Michała z 1749 r. W eklektycznym pałacu z II poł. XIX w. - otwarte w 1977 r. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie  z bogatą kolekcją zbiorów myśliwskich z całego świata. 

Puszczykowo – znana miejscowość letniskowa. Muzeum Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera z bogatym zbiorem eksponatów, zebranych przez pisarza-podróżnika w wielu krajach całego świata. Na miejscowym cmentarzu – grób pisarza.

pobierz ślad GPS jak zainstalować